Registrační pokladny: Konec drobného podnikání v Čechách?

Registrační pokladny mohou být posledním dílkem do puzzle s názvem „Destrukce podnikání v Čechách“. Ano či ne registračním pokladnám? A jaké jsou zkušenosti s povinným zavedením registračních pokladen v zahraničí? Nová vládní koalice výrazně prosazuje zavedení registračních pokladen. Co to znamená? Místo pozitivní motivace podnikatelů, která by přilákala další mladé lidi k podnikání a v dlouhodobém horizontu by vedla i k vyššímu výběru daní dojde k nastavení takových podmínek, které budou značně nevýhodné až šikanující především pro malé a střední podnikatele. Presumpce neviny? To neexistuje. Raději všechny podnikatele, především ty poctivé, kterých je většina, obviníme, že nás chtějí na daních okrást. A zavedeme na ně přísnou finanční kontrolu, která bude kontrolovat každý jejich krok v podnikání. Není divu, že se jedná o obrovský kšeft pro výrobce registračních pokladen. Registrační pokladny, především ty, které jsou neustále online, jsou velmi nákladné a zasáhnout peněženky všech podnikatelů. A jak to u nás bývá, znovu se vyberou registrační pokladny vyvolené firmy, která bude moci ceny registračních pokladen vyšponovat nahoru.

Opravdu se vybere více?

„Omezí se šedá ekonomika a stát získá více peněz,“ argumentují krátkozrace příznivci na zavedení registračních pokladen. coque iphone pas cher Díváme se avšak jen na pohled státu, který na jedné straně může skutečně vybrat o něco více. Nepřibude ale kvůli registračním pokladen nezaměstnaných, protože řada podnikatelů své podnikání vzdá? A nejen to, registrační pokladny kvůli své finanční a administrativní náročnosti ztěžují vstup na trh malých prodejců zboží či služeb na trh. Znamená to, že v dlouhodobém horizontu budeme mít méně podnikatelů, kteří by odváděli do rozpočtu daně. Ono se ani není čemu divit. Vyplatí se v prostředí, kde je každý automaticky brán jako podvodník, kterého je nutné kontrolovat, skutečně podnikat? Stát tak namísto podnikatele, který se dokázal o sebe postarat, bude mít člověka na úřadů práce, za kterého bude mít další náklady na nejrůznějších sociálních dávkách. Není to tedy celé nesmysl? Kdo na registračních pokladnách bude především profitovat? Kromě firem, které je vyrábí, to budou především velké firmy. Jejich argument je ten, že malí podnikatelé využívají nedovoleného dumpingu, kdy neodvádějí daně či zatajují své příjmy. Jsou ale velké společnosti poctivější? Stačí se například podívat, jak jsou velké firmy kreativní v daňové oblasti. Využívají nejrůznější dotační programy od státu, jsou také velmi šikovné v čerpání evropských dotací. Co se týká daně z příjmů, většina velkých firem je neplatí. Jsou totiž registrovány v oblastech, kde jsou tyto daně výrazně nižší či žádné. Jenže když podnikatel nedá fakturu a vyhne se dani, jedná se o „daňový podvod, který je nutný tvrdě trestat“. Neplacení daně z příjmů kvůli optimalizaci daní či čerpaní investičních pobídek, je zcela legální a správné. Coques personnalisées pas cher Neměříme náhodou dvojím metrem?

Nevykašlou se na to podnikatelé?

Odpor vůči registračním pokladnám také může vést k nárůstu šedého trhu. Provozovatel restaurace například nakoupí ovoce a zeleninu přímo od zemědělce, v restauraci pak potraviny zpracuje. A účtenku zákazníci dostanou jen, pokud si ji vyžádají. K čemu to také může vést? Značná část podnikatelů toho bude mít už „po krk“ a budou hledat způsoby, jak se daním vyhnout. Coques personnalisées samsung Stát ztratí přehled o další části ekonomiky a paradoxně tak zavedení registračních pokladen může vést k růstu šedé ekonomiky. Je to jednoduché: Čím méně je efektivnější státní sektor a vyšší zdanění, tím je ochota platit daně nižší. coque iphone 7 V situaci, kdy stát bere podnikatele jako zloděje, kteří se dopouštějí daňových úniků a je tedy nutné je potrestat státním dohledem, nastoupí u některých daňových poplatníků občanská neposlušnost. coque iphone 6 plus Daně přestanou platit, lafferova křivka funguje velmi spolehlivě. A jak bylo uvedeno, opatření zasáhne především poctivé podnikatele, kteří daně dosud platili a budou muset vynaložit další desítky tisíc korun za administrativní náklady spojené s registračními pokladnami.

Zkušenosti v zahraničí – katastrofa

To, že se systém bude hromadně obcházet, nejsou teoretické úvahy, ale čistě praktické zkušenosti. Slovenský deník SME napsal dokonce 8 způsobů, jak systém obejít. Je možné například sesbírat doklady, které zákaznici nechají u kasy a pak je následně stornovat. Značná část pokladen má také upravený software, podnikatel tak může zasáhnout a změnit finanční údaje. Zajímavý článek na toto téma publikovala Andrea Holopová nawebu Reflex.cz. O tom, do jakých absurdních a nebezpečných rozměrů může vést snaha vlády protlačovat registrační pokladny, vypovídají osobní zkušenosti bývalé radní Alexandry Udženiji se zavedením registračních pokladen v Chorvatsku: „Zavedení registračních pokladen vyvrcholilo tím, že si přes týden nemáte kde koupit čerstvé ovoce a zeleninu, čerstvou rybu, a na pláži si nekoupíte koblihu nebo kukuřici. Při procházce večer městem vymizeli drobní stánkaři s občerstvením, suvenýry atd. Všude se stávkuje a naštvaní jsou jak živnostníci a obchodníci, tak zákazníci. Dalším problémem je, že IT systém často vypadává, účet nejde vytisknout a zákazníci na něj čekají někdy i několik desítek minut. Obchodníci a restauratéři vás nechtějí nechat odejít bez účtu, protože mají velké obavy z vysokých pokut, pokud byste jej jako zákazník nedostal,“ uvádí. Připomíná, že zákon vedl k šikaně drobných obchodníků: „I česká média referovala o uzavření jedné oblíbené cukrárny Donat v centru Zadaru, která je široko daleko vyhlášená svou zmrzlinou. coque iphone xr Inspektoři ji letos v létě na týden uzavřeli kvůli tomu, že v kase našli finanční přebytek – v přepočtu cca 25 korun… Daňoví kontroloři na její dveře následně připevnili pečeti a podnik zavřeli na celých pět dnů, a to uprostřed nejrušnější turistické sezóny. V každém městě či městečku se během léta objevil alespoň jeden podnik s přelepenými a zapečetěnými dveřmi finanční policie. coque samsung s8 Komentář všech místních byl, že jen chorý mozek může uzavírat provozovny v průběhu turistické sezóny,“ dodává

Závěr

Hospodářská krize stále ještě neskončila, především sektor maloobchodní spotřeby se stále nevzpamatoval. Pokud zavedeme registrační pokladny v době, kdy existují reálné naděje, že bude tento segment ekonomiky alespoň trochu oživovat, tak mu nasadíme další silnou ránu. Česko by především přišlo o tisíce podnikatelů, kteří by své podnikání opustili. Byla by to tak nejspíše rána, ze které by se maloobchod už nevzpamatoval.